Yükleniyor...

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri
29 Ocak 2020

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Kadınların kendi iradeleri dışında idrarlarını tutamama problemine idrar kaçırma denir. Kadınlar için özellikle menopoz dönemi sonrası oldukça sık görülen bu durum büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu durum gündelik yaşantı esnasında hem sosyal hem de hijyeni açıdan problem yaratmaktadır.

Bu problem ile karşılaşan kadınların sürecin takibi ve tedavi için bir kadın doğum doktoru ile görüşmeleri çok önemlidir.

Turgutlu Odak Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları Polikliniğinden Randevu Almak İçin Lütfen Buraya Tıklayın…

İdrar tutamama problemleri genellikle kadınlarda Genital organların sarkması sebebi ile gözlendiğinden menopoz öncesi kadınlarda daha az rastlanan bir rahatsızlık olarak gözlemlenirken menopoz sonrası kadınlarda daha çok gözlemlenen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Genital organın kalıtımsal olarak zayıf ve sarkmaya eğilimli bir yapıya sahip olması en çok gözlemlenen nedenlerin başında gelmektedir.

Bunun haricinde ise aşağıda yazılmış olan başlıklarda en çok gözlemlenen sebepler olarak gösterilmektedir.

-        Kronik gözlemlenen solunun yolu rahatsızlıkları

-        Zor gerçekleşen doğumlar

-        Geçmişte gerçekleşen vajinal operasyonlar

-        Menopoz

-        Kronik gözlemlenen kabızlık rahatsızlığı

-        Radyasyon tedavisi

İdrar Kaçırma Tipleri Nelerdir?

İdrar kaçırma şekil farkları ile birbirinden ayrılmaktadır. Stres tipi olarak adlandırılan idrar kaçırma türü genellikle, öksürme, hapşırma veya ıkınma sonrası karın bölgesinde oluşan basıncın fazlalaşması sonucu gözlemlenmektedir.

Urge tipi olarak adlandırılan idrar kaçırma türü ise genellikle nedensiz veya gülme esnasında idrar kesesinin kasılması sonucu oluşmaktadır.

Son olarak gözlemlenen ve taşıma tipi idrar kaçırma olarak adlandırılan tür ise, şeker hastalığın ve/veya çeşitli sinir hastalıklarından kaynaklı olarak gerçekleşmektedir.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Rahatsızlığın Tedavisi Nasıl Gerçekleşir?

Genellikle muayene sonrası kadın doğum uzmanın karar vermesine dayalı olarak gerçekleşen tedavi türleri cerrahi olmayan tedavi türleridir. Eğer muayene sonrası cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz ise vajen etrafındaki kasları güçlendiren egzersizler, elektrik vasıtası ile uyarma tedavileri veya ilaca dayalı tedaviler uygulanır.

Eğer sizde bu tarz bir rahatsızlık yaşıyorsanız Turgutlu Odak Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları Polikliniğinden Randevu Almak İçin Lütfen Buraya Tıklayın…