Yükleniyor...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Pediatri olarak da tanınan çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümü, doğumdan yetişkinliğe kadar uzanan proses içerisinde yer alan bireylerin tanı, takip ve tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. 0 ile 18 yaş arasında, çocuk olarak tariflenen bireylerin doğumsal hastalıkları, doğum ardından derli toplu olarak uygulanması gereken aşı takibi, mental, fiziksel ve motor gelişimi pediatri doktorlarınca takip edilir. Bu proseste oluşturulan rutin muayenelerde bebeklerin boy, kilo, beslenme ve aynısı gelişiminin yanı sıra günlük hayat becerilerinin, ifade ve anlamalarının gelişimi, nörolojik ve psikolojik gelişimleri gibi pek çok proses denetim ve takip edilir. Şimdilik etkileşim yeteneğine gelişmemiş bebeklerin hastalıklarının zorlu tanı ve tedavisi ile ilgilenen hekimler, çocukluk döneminde tespit edilen bireylerin muayenelerini ise onların psikolojilerini göz önünde bulundurularak yapar. Çocuk sağlığı ve hastalıkları doktorları 6 sene tıp fakültesi eğitimi aldıktan sonra 4 sene da pediatri alanında ihtisas yaparlar. Çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümünün pek çok yan dalı da mevcuttur. Bu dallarda uzmanlaşan pediatristler, ek eğitim sürecinden geçerler.


Yeni doğan döneminden 18 yaşa kadar uzanan çocukluk dönemi; bedenen, ruhen ve sosyal bakımdan sıhhatli bireyler yetiştirilmesi amacıyla yakın takip gerektiren özel bir dönemdir. Bu süratli gelişim sürecinde çocuklara yaşanan her türlü tıbbi, psikososyal ve davranışsal yaklaşım erişkinlik devresine yansıyacağından ilgiyle planlanmalıdır.


Olağan çocukluk çağı hastalıklarının takip ve tedavisinin yanı sıra beslenme, uyku düzenlenmesi, büyüme-gelişmeyi destekleyici oyunlar, sosyal ve çift temaslar konusu ile ilgili da eksper görüş ve yönlendirmelerine gereksinim duyulmaktadır.


Hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü mesai saatleri içerisinde ulaşılabilen eksper doktorları ile hizmetinizdedir.


İlgili Hekimler

Çocuk Hastalıklarıyla ilgilenen hekimlerimizi aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Uzm. Dr. Ali İhsan KURU
Uzm. Dr. Ali İhsan KURU

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

- Hakkında