Yükleniyor...

Blog ve Haberler

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
29 Ocak 2020

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık bir yaşından daha küçük bebeklerde yaygındır ve genellikle anne babalar için derin bir endişe kaynağı olarak gözlemlenir. Bazen bebeğinizin kabız olduğunu düşünürsünüz ancak gerçek durum bebeğinizin bağırsaklarının düzene girme sürecine denk gelirsiniz. Normal şartlarda bir bebeğin kakası yumuşaktır ve bağırsaklardan kolaylıkla geçebilir. Ancak bazı dönemlerde bağırsak hareketlerinin düzensizliğinden kaynaklı kabızlık belirtileri gösterebilir. Nadirde olsa kabızlık, sinir eksikliği veya alt kalın bağırsakta gerçekleşen yapısal problemlerden kaynaklı gözlemlenebilir.

Devamını Oku
Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri
29 Ocak 2020

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

Kadınların kendi iradeleri dışında idrarlarını tutamama problemine idrar kaçırma denir. Kadınlar için özellikle menopoz dönemi sonrası oldukça sık görülen bu durum büyük bir sorun teşkil etmektedir. Bu durum gündelik yaşantı esnasında hem sosyal hem de hijyeni açıdan problem yaratmaktadır. Bu problem ile karşılaşan kadınların sürecin takibi ve tedavi için bir kadın doğum doktoru ile görüşmeleri çok önemlidir.

Devamını Oku
Göz Tembelliği Nedir?
29 Ocak 2020

Göz Tembelliği Nedir?

Doğum sonrası her iki gözden gelen sağlıklı görsel uyarılar ile görüntüler beyinde birleştirilerek tek bir görüntü olarak algılama öğrenilir. Bu öğrenme sürecine engel olan her durum ise göz tembelliği olarak adlandırılmaktadır. Göz tembelliği en basit haliyle tek taraflı veya çift taraflı olarak görme keskinliğinde gerçekleşen azalma olarak nitelendirilir.

Devamını Oku