Yükleniyor...

Blefarit

Cinsiyet farkı gözetmeksizin, her yaşta görülebilen bir göz hastalığıdır. Hastalık ön blefarit ve arka blefarit olmak üzere 2’ye ayrılır. Ön blefaritte göz kapağının dış kenarı ve kirpik dipleri etkilenir. Vücuttaki bakterilerin aşırı miktarda çoğalması ve derinin yağlı/ kepekli olduğundan ötürü blefarit ortaya gelmektedir. Arka blefaritte ise kapağın göze değen alanı etkilenir, göz yaşı yağ bezlerinin normal çalışmaması ile ilişkilidir.

 


Göz Kapağı İltihabı Nasıl Anlaşılır?


Her yaşta gözlemlenebilen bu hastalık, kendini bulgularıyla kısa vakitte belli eder. Bu bulgulardan ilk ve en mühimi göz kapağında ortaya gelen şişlik hissidir. Bu hal kimi vakit dışarıdan bakıldığında belli olurken bazı durumlarda de yalnızca hastaya bu hissi yaşatabilir. Bir diğer bulgu ise kirpik bölgesindeki kızarıklıktır. Işığa olan hassasiyet de tekrar hastalığın bulguları arasında yer alır. Hastalık, doktor muayenesi ile kısa vakitte tespit edilebilir ve genelde de ilaç tedavisine başlanır. Tedavi evde de devam edebilir ancak doktor kontrolünde olması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

 Göz Kapağı İltihabında Tanı


Göz kapağı iltihaplanması yani arpacık hastalığını tespit etmek amacıyla göz muayenesinin yanı sıra göz kapağı içi muayenesine de gereksinim duyulmaktadır. El ve göz yordamı ile yapılacak muayene sonucunda tedavi planlaması yapılır ve ilaç tedavisi ile 1 hafta gibi kısa bir vakitde tedavi etkisini gösterir.

 


Göz Kapağı İltihabının Tetiklediği Hastalıklar


Blefarit, göz kapağı bezlerinde tekrarlayan, akut iltihaplara (arpacık) ve sert şişkinliklere (şalazyon) neden olabilir. Genellikle yaşlılarda kirpiklerin içe dönmesi, göze batması ve dökülmesi gibi problemler ortaya gelebilir. Göz kapağı iltihabı gözün görme işlevini etkilemez. Çok seyrek kornea tabakasında iltihaba ve görme problemlerine sebep olabilir.


Göz kapağı iltihabı, göz içi ameliyat geçirecek hastalarda, ameliyat ardından enfeksiyon tehlikesini arttırabilir.

 


İltihaba Karşı Alınabilecek Önlemler


Sebebini herkesin bildiği bu rahatsızlıkla alakalı alınabilecek birkaç asli tedbir vardır;


Yıkanmamış ellerin göz ile ilişkisi, blefarit amacıyla asli etmenlerden bir tanesidir. Ebeveynlerin çocuklarda bu mevzuya özen göstermesi ve el yıkama alışkanlığı edindirmeleri çok önemlidir.


Yıkanmamış ve pis eller, çok sayıda mikrobu barındırdığından göz ve etrafına ilişki ettiğinde mikroplar buraya yerleşiyor ve şayet göz ve etrafı doğru şekilde alıcı olarak yerleşiyor ve başta göz iltihabı olmak üzere pek çok hastalığa yol açabiliyor. Hem çocukların hem de yetişkinlerin bu hususta hassasiyet göstermeleri ve gün ortamında ellerini sık sık yıkamaları gerekiyor.


Bir diğer faktörse lens kullanırken ilgi edilmeyen hijyen kurallarıdır. Gerek kırma kusurlarından kaynaklı tüketimi gerekse estetik hedefli sarf edilen lenslerin göze takılmadan evvelce lens suyu ile iyice hijyenik hale getirilmesi, temiz ellerle göze takılması çok önemlidir. Buna ilgi edilmeyen ortamlar tekrar göz kapağı iltihabına zemin hazırlar.


Hem de gün ortamında oluşturulan makyajın temizlenmemesi ve uzun vakit ciltte kalması da göz iltihabına sebep olabilmektedir. İçerisinde pek çok kimyasal madde barındıran bu ürünler, cildimizdeki yağ ve çevreden gelen toz zerrecikleriyle birleşerek, göz iltihabına ve hem de ilgi edilmez ve tedavi edilmezse çok daha ciddi göz rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu yüzden yatmadan evvelce kesinlikle makyajın hijyenik hale getirilmesi ve gözün bol suyla yıkanması çok önemlidir.
Göz Kapağı İltihabı Tedavisi


Göz kapağı iltihabı, basit tedavi edilebilen ancak tekrarlayabilen inatçı bir hastalıktır ve evde de tedavisi mümkündür. Tedavide her gün düzenli olarak, sıcak, nemli ve temiz bez ya da pamuk ile göz kapağına ve kirpik diplerine oluşturulan hafif bir masajla kirpik dibinin hijyenik hale getirilmesi önemlidir. Bu prosedür günde 5 dakika ve 2-3 kere uygulanmalı ve çam ağacı ekstresi sahibi olan özel şampuanlar ile kirpik dibi temizlenmelidir. Hastaların çoğu, bu rahatsızlığın nüksetmemesi amacıyla hayat boyu günlük temizlik rutinini sürdürmek zorundadır. Hem de göz doktorunun yazacağı antibiyotikli kremler ya da steroidli göz damlaları da komplikasyonları önlemek ve hastayı rahatlatmak amacıyla çok önemlidir. Hem de göz kuruluğu da varsa gözyaşı damlaları tekrar doktor doğrulusunda önerilecektir.İlgili Hekimler

Göz Hastalıklarıyla ilgilenen hekimlerimizi aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Op. Dr. Mustafa Kemal NAS

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

- Hakkında
Op. Dr. Tarkan TAHTACI

Göz Hastalıkları Uzmanı

- Hakkında