Yükleniyor...

Gebelik

Gebe kalmak için en uygun zaman


Gebelik, ovulasyon (yumurtlama) döneminde sağlıklı bir sperm ve sağlıklı bir oositin (yumurta) uygun zamanda bir araya gelmesiyle oluşur. Yumurtanın canlılık süresi 48 saat iken spermin ömrü 72 saattir. Ortalama 28-30 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama dönemi adetin ilk gününden itibaren 14 - 15. gündür. Sperm ve yumurtanın yaşam süreleri de göze alındığında; adetin 11 - 18. günleri arası gebelik için uygun zamandır ve bu yedi günlük dönemde günaşırı cinsel ilişkiye girmek gebelik şansını artıracaktır. Ancak adet döngüsü farklı olan kadınlarda yumurtlama süresi değişkenlik gösterebileceği için bu konuda gerekirse ovulasyon kitleri kullanılabilir.Ne kadar sürede gebe kalabilirim?


35 yaşının altında kadınlarda, bir yıllık korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik olmaması durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulması gerekir. 35 yaşın üzerindeki kadınlarda bu süre altı aydır.Gebelik belirtileri nelerdir?


Adet döngüsü düzenli olan kadınlar için gebeliğin varlığını gösteren en önemli işaret adet gecikmesidir. Ancak bazı kadınların gebelik döneminde de az da olsa kanama yaşadığı görülür. Bu nedenle gebeliği gösteren aşağıdaki işaretler dikkate alınmalı ve gerekli testler yapılmalıdır. Aynı zamanda gebelik belirtilerinin tüm kadınlarda görülmeyebileceği de unutulmamalıdır.


• Adet gecikmesi,


• Göğüslerde gerginlik hassasiyet,


• Bulantı, kusma, kokulara hassasiyet,


• Yorgunluk ve uyku hali,


• Duygu durum değişiklikleri,


• Adet öncesi döneme benzer kasık ağrısı,


• Karın şişliği.


Bu belirtileri gösteren kadınların gebelik testi yaptırmasında yarar var. İdrarda yapılan gebelik testleri ve kanda yapılan BHCG testi genelde doğru sonuç vermekle birlikte, gebeliğin kesin tanısı ultrasonla gebelik kesesinin görülmesiyle olur.


İlgili Hekimler

Kadın Hastalıklarıyla ilgilenen hekimlerimizi aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

Op. Dr. Müfit ÖZYİĞİT
Op. Dr. Müfit ÖZYİĞİT

Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı

- Hakkında